Pages - Menu

sobota, 10 września 2011

Kobieca twarz wojny

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 300

Książka Łukasza Modelskiego - zastępcy redaktora naczelnego  magazynu "Twój Styl" - opowiada historie jedenastu niezwykle silnych i odważnych kobiet, które nie chciały biernie "przyglądać się" wojnie. Te kobiety to: Halina Witting (z domu Rajewska),
Magdalena Grodzka-Gużkowska (z domu Rusinek), Halina Cieszkowska, Zenobia Klepacka (z domu Żurawska), Barbara  Matys-Wysiadecka, Jadwiga Piłsudska, Irena Baranowska (z domu Tyman), Wanda Cejkówna, Lidia Lwow, Alicja Wnorowska oraz Zofia Wikarska.

Każda z nich była inna, jednak wiele je łączyło. Przede wszystkich beztroska młodość i wielkie plany na przyszłość, ale także - miłość i ogromny szacunek do ojczyzny... swego domu. Dziewczyny nie znały się, nigdy się nie spotkały. Mimo to, ich drogi wydają się często przecinać za sprawą tych samych miejsc i osób.

Wojna oraz okupacyjna rzeczywistość zatarły ich pragnienia, odebrały wolność i niewinność. Skazały na głód i tułaczkę. I choć nie było im lekko, dziewczyny nie poddały się. Z narażeniem życia - nie tylko swego, ale i swych najbliższych - przewoziły broń i ukrywały ludzi, zbierały informacje i walczyły w Powstaniu Warszawskim, pilotowały samoloty i wreszcie... były sanitariuszkami i kurierkami. Co ważne, przy całym tym okrucieństwie,  który wokół nich panował, nie utraciły nic ze swej delikatności, kobiecości i wrażliwości. Starały się żyć normalnie: ubierały się w sukienki, kochały, rodziły dzieci.

Pomimo swojego młodego wieku, dziewczyny dzielnie stawiały czoła najeźdźcom. Niestety taka postawa bardzo często kończyła się prześladowaniem, biciem i torturami, które trwały jeszcze długo po zakończeniu wojny. Nękane zwłaszcza przez komunistyczne władze, dziewczyny miały niemały problem ze znalezieniem pracy i osiedleniem gdzieś na stałe. Dopiero po latach, po zrehabilitowaniu i odznaczeniach, które otrzymały, stały się dla świata tym, kim były od samego początku... bohaterkami.

Dziewczyny wojenne, choć w zasadzie opisują wyłącznie losy naszych jedenastu bohaterek, to bez trudu odnajdziemy tutaj wiele innych postaci, które również odegrały niemałą rolę w walce o wolność i niepodległość. Samą książkę zaś czyta się bardzo szybko, pomimo tak trudnej tematyki. Ową łatwość zawdzięczamy głównie prostemu językowi, któremu brak patosu czy literackiej fikcji. 

Polecam! 
Premiera książki 22 września 2011

Mały bonus... zdjęcia bohaterek książki Dziewczyny wojenne

Halina Witting (Rajewska)
Magdalena Grodzka-Gużkowska (Rusinek)
Halina Cieszkowska
Zenobia Klepacka (Żurawska)
Barbara Matys-Wysiadecka
Jadwiga Piłsudska
Irena Baranowska (Tyman)
Wanda Cejkówna
Lidia Lwow
Alicja Wnorowska
Zdjęcia Zofii Wikarskiej niestety nie udało mi się odnaleźć.

6 komentarzy:

 1. Zazdroszczę przeczytania tej książki i to jeszcze przed premierą. Bardzo zaciekawiłaś mnie historią w niej zawartą i choć z reguły nie jestem fanką tego gatunku, to jednak na tę książkę mam wielką ochotę.
  Ciekawy pomysł z tymi zdjęciami, rewelacja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książka, przeczytana i polecana wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie po nią sięgnę, uwielbiam prawdziwe historie wojenne:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością ją przeczytam ;). Interesują mnie te czasy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam gorąco, bo naprawdę warto sięgnąć po tę książkę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już tę książkę i muszę powiedzieć, że najbardziej wzruszyła mnie historia dziewczyny, która marzyła o byciu łyżwiarką. :)

  OdpowiedzUsuń