Pages - Menu

czwartek, 6 kwietnia 2017

Ważna lekcja

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 216

To wyjątkowa książka - piękna i mądra. A zarazem smutna i poruszająca. Boleśnie zapadająca w pamięć. To książka o życiu i o śmierci. O dojrzewaniu i radzeniu sobie ze stratą. To emocjonalna bomba z przesłaniem dla każdego z nas.  

Conor ma 13 lat i mnóstwo problemów. Jest samotny i potrzebuje pomocy. Jego matka jest śmiertelnie chora, przez co wszyscy mu współczują i pobłażają - bo przecież przechodzi teraz trudny okres. A to niestety, budzi w nim jeszcze więcej frustracji. W szkole jest bity i szykanowany. Inne dzieci przestały się do niego zbliżać, rozmawiać z nim. Już nawet go nie zauważają. Niebawem jednak wszystko się zmieni... Pewnej nocy Conor budzi się dokładnie siedem minut po północy i za oknem widzi potwora. Strasznego i wielkiego potwora, którego... wcale się nie boi. Potworem jest stary cis, rosnący na cmentarzu, nieopodal domu chłopca. Cis zabiera go do świata wyobraźni i snów. Opowiada mu trzy historie, bardzo ponure i drastyczne, ale skrywające cenne przesłanie. Pokazujące, że świat nie jest tylko czarny lub tylko biały. Istnieją bowiem barwy pośrednie, a niektórych ludzi i ich czynów nie można jednoznacznie ocenić i potępić. Na koniec Conor opowiada potworowi swoją mroczną historię, którą skrywał przed światem, a nawet przed... samym sobą, bojąc się spojrzeć prawdzie w oczy.

-------------------------------

Idealnym dopełnieniem całości są czarno-białe grafiki Jima Kay'a, które jeszcze bardziej eksponują mistyczny charakter powieści. 

4 komentarze:

  1. Okładka jest... odrobinę przerażająca. Ale ochotę na książkę mam wielką.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cała książka utrzymana jest w takim mrocznym klimacie, ale to tylko dodaje jej uroku. Naprawdę warto ją przeczytać :)

      Usuń