Pages - Menu

sobota, 5 marca 2011

Obraz prawdziwy Japonii i Japończyków

Wydawnictwo: Muza SA
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 271


Japonia to piękny kraj - kraj, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością, a przeszłość z teraźniejszością. W swej pięknej różnorodności i wyjątkowości, Japonia jest niezwykle tajemnicza, dziwna, a przede wszystkim... szalenie fascynująca. Przyznam szczerze, że do tej pory jakoś specjalnie Krajem Kwitnącej Wiśni się nie interesowałam. Mało tego, podobnie jak większość, o kraju tym myślałam dosyć stereotypowo, nie zastanawiając się nawet - jaka Japonia jest naprawdę, a także... jacy są jej mieszkańcy.


Najlepszym sposobem na poznanie jakiegoś kraju, jest oczywiście jego odwiedzenie. Niestety, nie każdy może sobie na taki wydatek pozwolić, albo inaczej - nie każdy ma w sobie tyle odwagi, aby zostawić to, co znajome (nawet jeśli tylko na chwile) i wyruszyć do... innego, obcego świata. Na szczęście są takie osoby, jak Rafał Tomański, który nie dość, że taką odwagę w sobie odnalazł, to jeszcze postanowił się podzielić tym, co widział i słyszał właśnie tam - w Japonii, w Kraju Kwitnącej Wiśni.


Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii to książka, która - jak sam autor zaznacza już we wstępie - nie aspiruje do kategorii wyczerpującej monografii. Nie ma też na celu naukowego dowodzenia opisanych w treści teorii. Czym zatem jest tak książka? Ni mniej, ni więcej jak próbą przedstawienia Japończyków ze strony praktycznej i przydatnej, tak, by jak najlepiej każdy z nas mógł ich zrozumieć.


Siedem rozdziałów, z których złożona jest książka - naładowane (tak, to najlepsze określenie) są odpowiedziami na pytania, które większość z nas sobie zadaje, na przykład - dlaczego Japończycy mają skośne oczy? Dlaczego zawsze, bez względu na wiek, kiedy pozują do zdjęcia składają palce w znak V? Albo... co to jest syndrom męża na emeryturze i jak wygląda życie w kapsule?

Znak kanji "harmonia"
Ale po kolei... Rozdział pierwszy Pierwsze wrażenie - to tutaj dowiadujemy się m.i.n., czym są tytułowe tatami, co oznacza bycie metabo, a także - czym jest fałdka mongolska. Rozdział drugi Porozumiewanie się w Japonii przybliża nam ich język i alfabety (tak, alfabety, bo w Japonii używa się równolegle 2 alfabetów - hiragana i  katakana). No i jest jeszcze kanji. Trzeci rozdział Mieszkanie, nauka i praca w Japonii otwiera przed nami ich małe i ciasne mieszkanka, w których mieszkają całe pokolenia. Czytamy tutaj także o toaletach, które nie dość, że podmywają japońskie tyłki,to jeszcze umilają "czas posiedzenia" przyjemną muzyczką. Mało tego - poznajemy zjawisko, które zbiera coraz większe żniwo, a mianowicie - śmierć z przepracowania. Rozdział czwarty Japończycy i technologia opowiada o tym, z czym najczęściej Japonia się nam kojarzy, a więc - o gadżetach.

Rozdział piąty Co Japończycy robią w wolnym czasie? opisuje ich ulubione sporty (o dziwo, nie jest to sumo), zamiłowanie do książek, a także... syndrom niezmieniania majtek i maszyny, w których można kupić (całkiem legalnie!) używaną bieliznę japońskich nastolatek. Kolejny rozdział, szósty Jedzenie i zakupy w Japonii wyjaśnia nam, skąd wziął się zwyczaj jedzenia pałeczkami, czym jest sushi i jak je "wymyślono" oraz... najważniejsze, odpowiada na pytanie - kto, jak i po co wynalazł zupki instant (chińskie zupki). Ostatni, siódmy rozdział Syndromy i amae to swoiste podsumowanie - konfrontacja obserwacji autora z najważniejszymi regułami, które rządzą zachowaniem Japończyków.

Oczywiście, to tylko wycinek - zarys tego, co można w książce odnaleźć. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek, anegdot i faktów, które "przemawiają" do nas z każdej strony, z każdego zdania.


Książkę Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii czyta się naprawdę rewelacyjnie! Szybko i przyjemnie. Język, którym posługuje się autor jest prosty i zrozumiały, nawet wtedy, kiedy wyjaśnia nam zawiłości w sposobie odczytania japońskiego pisma - tych niezrozumiałych kresek i znaczków.


Książkę Tomańskiego powinni przeczytać nie tylko Ci, których Japonia fascynuje, ale także Ci, którzy znają ten kraj jedynie z perspektywy ogólnie przyjętych stereotypów.

* * *

Naprawdę świetna książka, tylko... dlaczego oprawiona tak mało przyjemną i zachęcającą okładką?! Nie potrafię tego zrozumieć...

Zdjęcia pochodzą ze strony pl.wikipedia.org

10 komentarzy:

 1. Chętnie do niej zajrzę:). Mimo, że bardziej intrygują mnie Chiny, to Japonia też kusi... Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaczynając czytać Twoją recenzję, byłam pewna, że "Tatami kontra krzesła" to nie jest książka dla mnie, ale w miarę jak opisywałaś kolejne rozdziały, moje oczy robiły się coraz większe ze zdziwienia. Z tego względu, że mam ciekawską naturę, muszę dowiedzieć się o tych wszystkich dziwnościach, więc książkę przeczytam.
  Zachęciłaś mnie bez dwóch zdań :D.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że Was zachęciłam do sięgnięcia po "Tatami kontra... ", bo ja jestem nią szczerze zachwycona

  OdpowiedzUsuń
 4. I ja już zapisuję! Widzę po Twojej recenzji, że nie dość, że idzie dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, to na dodatek są one opisany w dość przyciągający sposób :) Muszę ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie okładka nie jest zachęcająca... Ale mam w gronie znajomych wielu miłośników Japonii i wszystkiego co z nią związane, więc na pewno im polecę książkę pana Tomańskiego. Sama też chętnie przeczytam, żeby potem nie odstawać w przyjacielskich dysputach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale czemu okładka jest zła? Zdaje mi się, że przedstawia fragment tytułu?

  OdpowiedzUsuń
 7. Agnes - masz rację, okładka przedstawia fragment tytułu mimo to... jest nijaka i w żadnej sposób nie przyciąga wzroku,a tym bardziej - nie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale tu fajnie, miło i ciekawie :)
  Książki pożeram, więc chętnie poczytam co proponujesz :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lila - dziękuję, miło mi ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. O Japonii warto przeczytać książkę Piotra Milewskiego pt. „Dzienniki japońskie: Zapiski z roku Królika i roku Konia” (Wydawnictwo Znak, kwiecień 2015).

  Więcej informacji na stronie:
  http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6174,Dzienniki-japonskie

  OdpowiedzUsuń