Pages - Menu

środa, 19 stycznia 2011

WC okiem Brzozowicza - "Cejrowski. Biografia" Grzegorz Brzozowicz

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 256


Wojciech Cejrowski jest postacią niezwykle barwną i ciekawą. I zapewne, gdyby nie jego poglądy i przekonania, wielbiłabym go od zawsze i na zawsze. Bo jak się okazuje, to całkiem konkretny i obrotny facet.


Wojciech Cejrowski (WC) był przeciwny napisaniu i wydaniu tej książki. Będąc zdania, iż nie powinno się pisać biografii osób żyjących, próbował powstrzymać ukazanie się książki, jednak, jak widzimy... z marnym skutkiem. Z jednej strony, jestem w stanie zrozumieć WC, bo w końcu nikt nie lubi, jak się mu w życiu grzebie i wystawia je na widok publiczny. Z drugiej jednak, WC sam zdecydował się na bycie osobą publiczną, a co za tym idzie - sam wystawił się na widok i zainteresowanie ze strony innych ludzi. 


Swą opowieść o Cejrowskim, Grzegorz Brzozowicz rozpoczyna od przedstawienia jego przodków - dziadków i pradziadków. Poznajemy też, co oczywiste, krótką historię jego rodziców - Krystyny i Stanisława, polskiego animatora i działacza jazzowego. W końcu poznajemy i samego Wojtusia - chłopca, który już od najmłodszych lat ujawniał pociąg do biznesu - cechę charakterystyczną dla całej rodziny Cejrowskich. Przyznać muszę, że od tej strony, Cejrowskiego nie znałam - WC wchodził w każdy interes, który jego zdaniem mógł przynieść zysk. Potrafił sprzedać wszystko i... załatwić wszystko, a co więcej - potrafił z każdym się dogadać i zrobić tak, by żadna ze stron nie poczuła się pokrzywdzona. Wszystko w co się angażował, robił nie tylko z głową, ale i z wielką uwagą i dbaniem o każdy, nawet najmniejszy drobiazg. Do każdego swojego występu - w radiu, telewizji czy też przed publicznością, skrupulatnie się przygotowywał. Robił notatki, zapisywał sobie pytania i... możliwe odpowiedzi swoich gości - bo przecież w jego programie, wszystko ma swój ściśle określony czas i miejsce.


O jego życiu zawodowym dowiadujemy się właściwie dość sporo. Śledzimy jego poczynania w programie "Non Stop Kolor", który prowadził wspólnie z Wojciechem Mannem oraz w programie "WC kwadrans" - ostrym i kontrowersyjnym. Towarzyszymy mu także w jego pracy w radiu, gdzie u boku Korneliusza Pacudy, WC prowadził cykl audycji "Czy jest miejsce na country w Polsce?" - WC jest wielkim miłośnikiem tego rodzaju muzyki. Niestety, o jego podróżach niewiele się dowiadujemy. A o jego życiu prywatnym... właściwie nikt nic nie mówi. Wydawać się zatem może, iż jest to raczej biografia zawodowa, a nie całościowa. A szkoda.


Książkę czyta się przyjemnie i szybko, tym bardziej, iż jest ona tak pięknie wydana - kredowy papier i liczne zdjęcia dodają jej uroku. Czasami odniosłam wrażenie, że autor - Grzegorz Brzozowicz, nie bardzo za Cejrowskim przepada. A co za tym idzie, zastanawiam się, czy był właściwą osobą do napisania owej biografii? 


Osobiście nie podzielam poglądów Wojciecha Cejrowskiego jednak... cenię i szanuję go za to, iż pomimo odrzucenia go przez świat mediów - świat, który znał i, w którym pracował - pozostał sobą, nie zmienił się i, co najważniejsze - nie wyrzekł się swoich poglądów. Bo najważniejsze to zawsze być sobą i wierzyć w to, co uważa się za swoje... za słuszne. 

5 komentarzy:

 1. Po książki Cejrowskiego sięgnę owszem, bo od dawna mam w planach, ale biografie mnie nie kręcą, więc i tą sobie odpuszczę. :)
  Dobra recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 2. Vampire_Slayer - dziękuję ;-) ja pewnie też sięgnę po książki Cejrowskiego

  OdpowiedzUsuń
 3. Dostałam tę biografię w prezencie, ale jeszcze jej nie przeczytałam. Nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Elwiko - zgadzam się z twoją niezgodą na poglądy Cejrowskiego :) Też uważam, że cenić go należy za niezłomność w poglądach, ale...Z drugiej strony można wiele osób skrzywdzić takimi opiniami jakie wygłasza Pan Wojtek. Jednakże chętnie przeczytam jego biografie, troszkę ciekawość mnie zjada... Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki Cejrowskiego, ale biografię raczej sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń