Pages - Menu

niedziela, 27 lutego 2011

Kalejdoskop uczuć

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 460


Kiedy czytałam Tektonikę uczuć nie czułam się jakoś specjalnie zauroczona ani historią, ani samym autorem. Teraz jednak, po Historiach miłosnych z ogromną przyjemnością zaprzyjaźnię się ze Schmittem i całą jego twórczością.

Historie miłosne to zbiór 7 opowiadań o miłości, przyjaźni i nadziei, które wzbogacone są - znanym mi już dramatem - Tektoniką uczuć, o którym pisałam tutaj

Pierwsze opowiadanie Marzycielka z Ostendy przedstawia historię starszej i schorowanej kobiety, która całymi dniami przesiaduje przed oknem. Myli się jednak ten, kto posądzi ją o bezczynność - bo przecież wspominanie wielkiej miłości, a do tego... nie do końca spełnionej, to przecież ogromny wysiłek.

Drugim opowiadaniem (moim ulubionym) jest Zbrodnia doskonała. Poznajemy tutaj Gabrielę - kobietę, która tracąc wiarę w prawdziwość uczuć, jakimi darzy ją jej mąż, dopuszcza się zbrodni, która na zawsze odbierze jej to, co miała najcenniejszego. 

Kolejnym opowiadaniem jest Kobieta z bukietem. Poznajemy tutaj kobietę, która nieustannie od 15 lat  (a może i dłużej) pojawia się z bukietem kwiatów na peronie dworca w Zurychu. Nikt nie wie, kim ona jest ani... na kogo czeka.

Czwarte opowiadanie to Odette Jakkażda - historia zwykłej kobiety, która zakochuje się w pisarzu. I choć może się to wydawać dziwne i niezwykłe, w końcu są to ludzie z zupełnie obcych sobie światów - ich uczucie naprawdę zaczyna rozkwitać.

Piękny deszczowy dzień to tytuł kolejnego opowiadania, w którym poznajemy niepotrafiącą dostrzec piękno świata - Helene oraz jej męża - Antoine, który piękno to dostrzegał niemalże wszędzie. 

Szóstym opowiadaniem jest Bosa księżniczka - smutna historia chorej dziewczyny.

Siódmym i ostatnim zarazem opowiadaniem jest Wszystko, czego potrzeba do szczęścia. Poznajemy tutaj kobietę, która zupełnie niespodziewanie odkrywa tajemnicę swojego męża - faceta, który z powodu braku małżeńskiego spełnienia, zakłada rodzinę z inną kobietą. I choć może wydawać się to dziwne - on naprawdę kochał swoją żonę. 

Historie miłosne to piękna książka - piękne historie, które przypominają nam jak ważna jest nie tylko sama miłość, ale także szczerość i rozmowa.

***
Książka opatrzona jest pięknymi ilustracjami, które dodają jej nie tylko uroku, ale i wyrazistości.

8 komentarzy:

 1. strasznie mi się ilustracje w tej książce podobały... :) Dodały jej uroku ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. oj tak, ilustracje są naprawdę piękne, takie - subtelne i magiczne ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka czeka na półce od jakiegoś czasu, ale chyba będę musiała przyspieszyć i wkrótce się za nią zabrać:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie -czasami ilustracja faktycznie dodaje smaku. Rozejrzę się za tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna okładka i zapewne ciekawa treść, czyli to coś co muszę przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam chęć, oj i to wielką :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Znam część z tych opowiadań dzięki książce 'Odette i inne historie miłosne'. Urzekające.

  OdpowiedzUsuń
 8. jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autora, ale teraz chyba sie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń